Od hradu k hradu na bicykli

Máte radi pohyb, prírodu a zároveň Vás láka spoznávanie hradov? Čo tak spojiť všetko naraz a vydať sa na jedno veľké dobrodružstvo na bicykli? Ak chcete ušetriť čas nad premýšľaním a plánovaním trasy v okrese Sabinov, tak ste na správnom mieste. Rádi sa s Vami podelíme o informácie z cykloturistiky od Kamenického k Hanigovskému hradu s neopakovateľnými výhľadmi. Verím, že v nasledujúcich riadkoch nájdete aspoň trocha inšpirácie.

 • Začiatok trasy vedie z centra dedinky Kyjov, kde sídli aj naša požičovňa BikeRentMichal.sk. Tu si viete požičať nielen klasické, ale aj elektro bicykle spolu s príslušenstvom.
 • Odtiaľ pôjdeme smer Sokolia skala, pod ktorou odbočíme doprava do dedinky Kamenica. Ak máte čas, odporúčam si spraviť zastávku pod skalou, kde je pekné odpočívadlo s ohniskom. Ak sa vyberiete na vrchol skaly, odmenou bude výhľad na celú dolinu.
 • Pokračujeme okolo farmy, kde si viete kúpiť pravé domáce výrobky, alebo osviežiť jedným chladeným – samozrejme nealkom :-).
 • Prejdeme do dedinky a okolo hasičskej zbrojnice sa miernym stúpaním dostaneme na odbočku pod Kamenickým hradom. Nasleduje trocha náročnejší kamenistý úsek, preto neskúseným cyklistom odporúčam bicykel vytlačiť. Naše elektro bicykle Vám pomôžu aj pri chôdzi, keďže ťahajú samé.
 • Pokračujeme prudkým stúpaním až ku Kamenickému hradu, ale s elektrobicyklom to zvládne hravo každý. Ak budete mať šťastie a bude dobrý vietor, zastihnete aj paraglidistov.
 • Vedeli ste, že v minulosti bol Kamenický hrad vďaka svojej rozlohe trinástym najväčším hradom na Slovensku? Aj keď v súčasnosti je z hradu len zrúcanina, v časoch jeho slávy bol poľovníckym miestom. O obnovenie hradu sa stará občianské združenie Kamenná veža. O krásne výhľady nieje núdza. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť až na Šarišský hrad.
 • Z Kamenického hradu sa vydáme smerom do obce Lúčka, časť Potoky, odkiaľ pokračujeme lúčnou cestou popod les až do dedinky Miľpoš. Podobnou cestičkou dorazíme až nad obec Hanigovce, kde sa napojíme na zelenú značku.
 • Cestou po zelenej značke môžeme oddýchnuť pri ohnisku s krásnym výhľadom na Kamenický hrad.
 • Po chvíľke dorazíme na križovatku „Za hradom“, kde sa napojíme na žltú značku, ktorou sa dostaneme až na Hanigovský hrad. Bicykle necháme pri altánku a vyšľapeme strmou cestičkou k hradbám. Pôvodne hrad postavili z dreva a až v 13. storočí ho prestavali na kamenný, preto ho niektorí nazývajú Nový hrad. Podobne ako Kamenický hrad, aj Hanigovský je zrúcanina, o ktorej obnovu sa snažia miestni nadšenci. Aj z tohto hradu sa nám naskytá nádherný výhľad na okolitú prírodu.
 • Z hradu sa spustíme panenskou prírodou po žltej značke do obce Ľutina, ktorá je významným pútnickým miestom gréckokatolíkov. Nachádza sa tu aj miniskanzen drevených chrámov, ktorý sa určite oplatí pozrieť. Z Ľutiny sa vydáme asfaltovou cestou a novým cyklochodníkom do Pečovskej Novej Vsi, kde sa napojíme na medzinárodnú cyklotrasu EuroVelo 11.
 • Náš historický cyklovýlet zakončíme oddychom pri západe slnka na Rožkovianských rybníkoch. V letných mesiacoch sa na jednom z rybníkov môžete aj schladiť. Poblízku sa nachádza archeopark slovanskej kultúry – Hradisko, kde sa organizujú rôzne akcie, ktoré Vás prenesú do histórie. Taktiež si môžete vyskúšať streľbu z luku, jazdu na koni alebo poobzerať miestny zverinec.
 • Pri prechode cez mestečko Lipany sa odporúčame zastaviť na zmrzlinu a vychutnať si ju v mestskom parku. Pokračujeme cyklochodníkom do obce Kamenica, ktorou prejdeme až úplne hore. Po nám už známej cestičke okolo farmy a Sokolej skaly sa vraciame do Kyjova, kde sme cyklotúru začínali.

Trasa na mape:

Video z cyklotúry:

Táto trasa je stredne náročná, no s použitím e-biku ju odporúčam každému. Klasické aj elektro bicykle si môžete vypožičať priamo v Kyjove na  BikeRentMichal.sk


Publikovaný

v

od

Značky: